Numerosi credinciosi au participat astazi, 16 august 2017, la biserica Parohiei "Sfintii Martiri Brancoveni si Sf. Sofia" din municipiul Giurgiu care si-a sarbatorit ocrotitorii. Manifestarile religioase inchinate Sfintilor Martiri Brancoveni au debutat in ajunul sarbatoririi sfintilor, cu savarsirea slujbei Vecerniei unita cu Litia in noua biserica parohiala.

        Evenimentele religioase au continuat si astazi cu savarsirea Sfintei si Dumnezeiestii Liturghii de catre Intaistatatorul eparhiei noastre, Preasfintitul Parinte Dr. Ambrozie, Episcopul Giurgiului, impreuna cu un ales sobor de preoti si de diaconi. Din soborul slujitor au facut parte si Parintele Arhimandrit Teodor Serban, Vicar Administrativ al eparhiei noastre si staret al Manastirii Sf. Ioan Rusul, si Parintele Arhimandrit Mihail Muscariu, Exarh al manastirilor din Episcopia Giurgiului si staret al Manastirii Comana.

            In timpul Sfintei Liturghii, PS Ambrozie a oficiat o hirotonie intru diacon. Prin punerea mainilor si prin rugaciuni, Preasfintia Sa a impartasit harul diaconiei monahului Paisie, pe seama Manastirii Sf. Ioan Rusul din comuna Slobozia, judetul Giurgiu.

          In cuvantul de invatatura, Preasfintia Sa a vorbit despre credinta puternica si despre dragostea fata de Biserica si fata de poporul drept credincios pe care le-au avut Sfintii Martiri Brancoveni.

         "Sfantul Constantin Brancoveanu ne ofera un stralucit exemplu si ne lasa un mesaj desosebit de actual la care noi cei din Biserica trebuie sa fim cu luare aminte. Voievodul Martir, prin jertfa sa si a familiei sale, ne spune tuturor ca trebuie sa ne iubim tara si sa ne aparam credinta, deoarece pamantul in care ne aflam este un loc sfant si binecuvantat de Dumnezeu, a subliniat Chiriarhul nostru.

           De asemenea, Ierarhul nostru in cuvantul rostit, l-a felicitat si binecuvantat pe noul slujitor al Sfantului Altar.

          La final, Parintele Consilier Stefan Lucian Ionut, parohul bisericii, a multumit tuturor oficialitatilor locale, dar si credinciosilor, pentru prezenta la aceste evenimente importante din viata parohiei. Pentru acest moment al hramului au fost pregatite pachete cu alimente care au fost oferite numerosilor credinciosi prezenti.

        Pentru bucuria duhovniceasca a credinciosilor au fost asezate spre inchinare, intr-un loc special amenajat, Icoana Sfantului Constantin Brancoveanu, care adaposteste particele din Sfintele Sale Moaste, Icoana Maicii Domnului, facatoare de minuni, adusa de la Schitul Letca Noua, racla care adaposteste particele din Sfintele Moaste a mai multor sfinti, adusa de la Manastirea Comana si racla cu particele din moastele Sfantului Serafim de Sarov, adusa de la Parohia Camineasca, Protopopiatul Mihailesti. De asemenea, de la noua Catedrala Episcopala din Giurgiu au fost aduse particele din moastele Sfintei Mucenite Ecaterina si ale Sfantului Mare Mucenic Gheorghe.

             In continuare, a avut loc premierea copiilor care au participat la Concursul judetean de picture "Sfintii Martiri Brancoveni", editia a VII-a, organizat de parohie, in colaborarea cu Episcopia Giurgiului si Centrul "Ion Vinea" din Giurgiu.